3805 książek zebrano podczas akcji „Książka dla Polonii w Norwegii”

W piątek 15 grudnia w Szkole Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile odbyło się podsumowanie akcji zbiórki książek dla Polonii mieszkającej w Alesund w Norwegii.

Mobilny regał na książki przemieszczał się po korytarzach pilskich szkół od września do grudnia bieżącego roku.

Zbiórka, która z założenia miała być jedynie gestem w kierunku Polonii mieszkającej w Norwegii, pokazała, że pilanie mają bardzo szczodre serca. Udało się bowiem zebrać 3 805 książek, a szkołą w której zebrano ich najwięcej - aż 634 - jest Szkoła Podstawowa nr 6. Gratulujemy!

Obecni na podsumowaniu przedstawiciele wszystkich szkół biorących udział w zbiórce otrzymali z rąk Zastępcy Prezydenta Beaty Dudzińskiej podziękowanie, a Szkoła Podstawowa nr 6 również upominek w postaci gier edukacyjnych i planszowych, które wzbogacą wyposażenie szkolnej świetlicy. Nie wygrana jest jednak najważniejsza, a fakt, że wspólnie udało się zebrać naprawdę imponującą liczbę książek. Po raz kolejny pilanie udowodnili, że chcą się dzielić dobrem z innymi.

Z tego względu inicjatorki zbiórki  - Zastępca Prezydenta Beata Dudzińska wraz z panią Magdaleną Baziuk-Nygą ze Stowarzyszenia Polsko Norweskiego w More og Romsdal  podjęły decyzję, że część książek pozostanie w Polsce.

„Trafią one odpowiednio do Oddziału Dziecięcego Szpitala Specjalistycznego w Pile oraz znajdującej się w tej placówce czytelni dla dorosłych oraz do Domu Seniora w Pile. Ponadto 3 kartony książek przeznaczone zostaną na zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dwa kartony trafią  do sztabów WOŚP w Pile w Regionalnym Centrum Kultury i w Szkole Podstawowej nr 11, a jeden karton planujemy wysłać na zbiórkę WOŚP w Oslo”  – poinformowała podczas podsumowania Beata Dudzińska.

Inicjatywa "Książka dla Polonii" ma na celu rozwój relacji polsko - norweskich oraz wspólnych przedsięwzięć pilan z Polonią w Norwegii i jest jednym z elementów współpracy pilan z Polakami mieszkającymi w Norwegii, skupionymi wokół Polsko - Norweskiego Stowarzyszenia w More og Romsdal. Jak podkreślono na podsumowaniu są to książki dla dzieci, które mamy nadzieje w przyszłości do Polski wrócą. Stąd ważna jest ich edukacja w ojczystym języku, a polskie książki są do tego niezbędne. W Alesund Polacy stanowią prawie 10 % całej populacji i to im pierwotnie dedykowana była zbiórka, która umożliwi m.in. wyposażenie biblioteki oraz polskiej szkoły w książki w języku polskim. Dzięki temu wsparta zostanie kultura, tradycja i język ojczysty Polonii w Norwegii.

test zaczerpnięto ze strony: http://www.pila.pl/pl/aktualnosci/3805-ksiazek-zebrano-podczas-akcji-ksiazka-dla-polonii-w-norwegii.html