Dnia 18 maja 2017 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile już po raz trzeci odbył się konkurs piosenki ekologicznej i turystycznej pt. „Koko, koko, ekologia i turystyka spoko”. Był on skierowany do uczniów klas I – III gimnazjum. Jego głównym celem było popularyzowanie ekologii i turystyki poprzez piosenkę i śpiew oraz rozwijanie twórczej aktywności młodzieży, a także prezentacja ich umiejętności wokalnych.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało czteroosobowe jury w składzie:

p. Marzenna Chojnacka – wicedyrektor szkoły, przewodnicząca komisji, nauczyciel geografii;

p. Dorota Fąs – nauczyciel muzyki;

p. Anna Łapiczak – nauczyciel biologii, opiekun i organizator tej imprezy;

p. Katarzyna Dembowska – nauczyciel biologii.

Imprezę zainaugurowało przemówienie dyrektora szkoły p. Grzegorza Wądołowskiego oraz krótka część artystyczna, po której nastąpił etap wyczekiwany przez wszystkich uczestników – sam konkurs. A było, o co walczyć!   W puli nagród były nie tylko dyplomy i nagrody rzeczowe, ale przede wszystkim wszyscy biorący udział w tym spotkaniu otrzymywali oceny celujące lub bardzo dobre

z biologii, geografii i muzyki, a zwycięscy trzech pierwszych miejsc dodatkowo ocenę o jeden stopień wyższą od proponowanej na koniec roku szkolnego z biologii i muzyki. Nic, więc dziwnego, że było wielu chętnych na zebranie laurów zwycięstwa. W sumie wystartowało trzydziestu trzech zawodników, w tym dziewięciu solistów, cztery duety, jedno trio oraz cztery zespoły. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować utwór napisany i skomponowany przez siebie lub wybrać już istniejący, ale przede wszystkim musieli zaśpiewać piosenkę w języku polskim.

Konkurs prowadzili: Martyna Gapińska z kl. IIIB, Tomasz Lebiedź z kl. IIID i Hubert Jakuć z kl. IE.

W czasie konkursu każdy słuchacz mógł znaleźć coś dla siebie, ponieważ tematyka utworów, ich charakter, tempo a przede wszystkim nastrój były bardzo zróżnicowane. Największą popularnością wśród uczestników cieszył się utwór o tematyce ekologicznej pt. „Świat bez wody”. Zmaganiom konkursowym przysłuchiwało się nie tylko jury, ale także duża grupa publiczności.

W końcu nadszedł czas podjęcia decyzji, – kto zwyciężył. Komisja stanęła przed trudnym wyborem wyłonienia laureatów, ponieważ poziom uczestników był bardzo wyrównany. Przy ocenie występów brano pod uwagę: dobór tematyczny repertuaru, sposób interpretacji, walory głosowe, ogólny wyraz artystyczny oraz ruch sceniczny. Po burzliwych naradach jury zgodnie zdecydowało, kto w tym roku otrzyma te wyjątkowe nagrody.

Pierwsze miejsce ex aequo otrzymali: Tymoteusz Tymiec z klasy IC za piosenkę turystyczną pt. „Jedyne, co mam” oraz duet: Michalina Zgaińska z klasy IIID i Zuzanna Tymper z klasy IIIG za utwór pt. „Wiatr niechaj wieje.” Druga nagroda powędrowała w ręce Zuzanny Sójki z klasy IIF za piosenkę pt. „Kolorowy wiatr”. Natomiast trzecią nagrodą jury obdzieliło wokalistkę Agatę Oleszczyk z klasy IC oraz duet: Julianna Kieruj z klasy IIF i Weronikę Popowską z klasy IIF. Komisja przyznała także 3 równorzędne wyróżnienia. Trafiły one do: wokalistki - Julii Senger z kl. IIIA, trio z klasy ID – Julia Żurawińska, Aleksandra Weryk, Ola Wiatr oraz zespołu: z klasy IF Agata Witczak i Aleksandra Leniec, ID Maja Wilczyńska i IIE Weronika Deszczyńska.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę. Do zobaczenia za rok!

Sprawozdanie z konkursu i zdjęcia wykonała Jagoda Wika kl. IC pod opieką mgr Anny Łapiczak – nauczyciela biologii i „WDŻ”