To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

O wczesnowiosennym poranku przylaszczki, znużone nie najkrótszym oczekiwaniem na choćby quasi-dodatnią temperaturę, z wolna wychynęły przy dróżce spopod lekko rozpulchnionej ziemi. To stąd, to zowąd słychać też było ścichły szelest śnieżyczek przebiśniegów wyrzynających się tu i ówdzie na przekór nie najkorzystniejszej aurze.

Ortograficzne zmagania zakończone. Jak widać, nie było łatwo. Postarał się o to nie kto inny, jak sam pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Języka Polskiego Wydziału Polonistyki, przewodniczący Rady Języka Polskiego, członek Prezydium Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk – pan profesor Andrzej Markowski. 8 kwietnia 2017 roku zaszczycił nas po raz piąty swoją obecnością, by jako patron honorowy i merytoryczny, przeprowadzić kolejną edycję Dyktanda 500.

Choć pogoda nie sprzyjała, to zdecydowanie tekst sprawdzianu ortograficznego, jak i zresztą cała oprawa uroczystości, próbowały odczarować aurę na zdecydowanie bardziej wiosenną.

Organizatorzy pilskiej imprezy – Zespół Szkół nr 2 w Pile i Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile – zaprosiły w tym dniu wszystkich odważnych i chcących sprawdzić się w tej corridzie językowej. Najbardziej uroczysty moment nastąpił po wyłonieniu zwycięzców Dyktanda 500, kiedy to na scenie pojawiali się najpierw mistrzowie XXV Konkursu Ortograficznego Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego. Wtedy też oficjalnie ogłoszono zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii, którym w roku 2017 został uczeń klasy piątej w Zespole Szkół nr 2 w Pile, Paweł Bujacz.

W wyniku bardzo trudnej i zaciętej rywalizacji wyłoniono następujących wygranych V edycji Dyktanda 500:

1.      MISTRZEM ORTOGRAFII ZIEMI PILSKIEJ 2017 została: pani Alina WACHOWIAK z Gołańczy,

2.      II miejsce zajęła pani Bożena KLESZCZ z Piły,

3.      III miejsce zdobyła pani Ariana BUSZKIEWICZ z Piły.

4.      Przyznano wyróżnienia: panu Krzysztofowi JUREWICZOWI z Dolaszewa, pani Beacie ŻYCKIEJ z Piły, pani Annie KACZMAREK z Jaraczewa. 

Gratulacje dla laureatów!

            Patronat nad konkursami: dla uczniów szkół podstawowych i dla dorosłych, objął również Prezydent Miasta Piły, pan Piotr Głowski. Nad przebiegiem konkursu i jego sprawną organizacją czuwała pomysłodawczyni tej imprezy, która odbyła się już po raz piąty, pani Zdzisława Karpińska. Scenariusz uroczystości przygotowały panie: Ewa Bielecka, Ewa Megger, Dorota Fąs, która również zadbała o oprawę wokalno-muzyczną całego przedstawienia wraz z zespołem Akcent. Za konsolą dźwiękową usiadł pan Emil Bobrowski, a oprawą multimedialną zajęła się pani Klaudia Dziergas. Na scenie zobaczyliśmy również występy taneczne: Weroniki Błażejewskiej i najmłodszych uczniów z klasy drugiej pod bacznym okiem pani Katarzyny Uberny.

            Kiedy publiczność cieszyła oko i ucho, poloniści Zespołu Szkół nr 2 sprawdzali zapisane treści dyktanda. Usłyszeliśmy jak zwykle bardzo ciekawy wykład profesora na temat ekonomiczności języka ojczystego oraz jego dwuznaczności.

            Nie byłoby tak podniosłej atmosfery, gdyby nie darczyńcy, ludzie, którzy chcą wspierać takie inicjatywy. To oni zasponsorowali nagrody: Prezydent Miasta Piły – p. Piotr Głowski, Senator RP – p. Mieczysław Augustyn, zarząd PSM L-W: p. Mirosława Tycner, p. Lucjan Szutkowski i p. Henryk Kądziela, państwo Maria i Jan Lusowie – właściciele Domu Księgarskiego MJL, p. Aleksandra Szeremet-Wilczyńska – właścicielka pracowni Creownia, p. Krzysztof Kassner – właściciel Biura Podróży „Słoneczna Przygoda”, p. Krzysztof Rauhut – właściciel Studio K2 Piła, p. Mirosław Helwich – właściciel Hurtowni Aramis, prezesi Philips Lighting Poland S.A. p Marek Huzarewicz i p. Wojciech Holk, prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski p. Grzegorz Marciniak, p. Jacek Bogusławski – właściciel SPH Credo oraz Rada Rodziców Zespołu Szkół nr 2 w Pile.

            Impreza ma już swoją tradycję i być może wpisała się na stałe w harmonogram pilskich uroczystości, bo jak powiedział pan Piotr Głowski: Zostanie z nami do końca świata 

i jeden dzień dłużej… Zatem, do zobaczenia.

 

Klaudia Dziergas

 

 

Back to top