To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile włączyła się czynnie do obchodów święta ku czci armii Podziemnego Państwa Polskiego.

3 marca uczniowie klasy 8 b z opiekunami Ewą Smędą i Emilem Bobrowskim wybrali się do Muzeum Okręgowego w Pile. Na miejscu wysłuchali wykładu pana Marka Fijałkowskiego starszego kustosza na temat „Żołnierzy wyklętych”.

Biblioteka szkolna SP 11 zakupiła „ZESZYTY HISTORYCZNE”. które wykorzystają nauczyciele i uczniowie na lekcjach wychowawczych, historii i języka polskiego.

W pierwszym dziale Zeszytów zaprezentowane zostały biografie żołnierzy walczących o niepodległość Polski, po wojnie związanych z regionem pilskim: Mariana Hryniewieckiego, Józefa Leszczyńskiego oraz braci Jana, Fortunata i Franciszka Kosowiczów. Ponadto przedstawiona została postać Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W kolejnej części publikacji znalazły się artykuły poświęcone m.in. obozowemu życiu w Jaworznie, w którym kary komunistycznego więzienia odbywali młodzi patrioci, a także informacje o działalności złotowskiej bezpieki w okresie stalinizmu oraz organizacji o nazwie Krajowa Policja Bezpieczeństwa.

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi. Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.
Ewa Smęda

Back to top