„Martinstag” Dzień Świętego Marcina jest zapisany w programie „Hallo Deutsch” jako element krajoznawczy. Program ten realizują w mieście 3 placówki: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 11.

Jest to program pod Patronatem Prezydenta i ma na celu rozpowszechnianie języka niemieckiego, współpracę międzyszkolną, pokazanie ważności drugiego języka obcego we wczesnej edukacji.
Taki dzień będzie na stałe gościł w kalendarzu imprez szkolnych SP11. Wyjątkowo w tym roku odsłanialiśmy tablicę DSD – Deutsches Sprachdiplom – na którą pracowaliśmy
od 26.11.2013roku. Program DSD jest wspólnym przedsięwzięciem Federalnego Urzędu Administracji Niemiec i krajów związkowych w ramach inicjatywy: „Szkoły: Partnerzy przyszłości”.
Gośćmi, który zaszczycili nas swoją obecnością w progach jadwiżyńskiej szkoły w dniu 6 listopada 2019 roku, byli: Prezydent Miasta Piły – Piotr Głowski, Sebastian Dzikowski, Andrea Goldmann, Karl Martin Everding, Giuseppe Lo Coco, Dariusz Kuźniacki, Grzegorz Wądołowski oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1: pani Ania Górska
i Szkoły Podstawowej nr 2 pani Agnieszka Płóciennik. Jednak uroczystość dedykowana była przede wszystkim uczniom klas drugich, którzy mieli okazję poznać postać Świętego Marcina, zaśpiewać piosenki oraz wziąć udział w lekcji metodą stacji. Dwanaście stacji, przy każdej ciekawe zadnie, związane oczywiście tematycznie. Po wielu emocjach wszyscy zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek, by chwilę potem poznać zwycięzcę konkursu na najpiękniejszą latarenkę. Należy tu dodać, iż patronuje mu Prezydent Miasta Piły – pan Piotr Głowski,
a nagrodami wsparł szkołę Instytut Goethego w Warszawie.
W organizację dnia oprócz nauczycieli, pań: Marceliny Bujnickiej i Barbary Trusiewicz, bardzo aktywnie włączyli się również rodzice uczniów, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie kulinarne i pomoc przy dekorowaniu i uprzątaniu szkolnej stołówki.
SP 11 w Pile jest jedyną szkołą w mieście realizującą program DSD i partnerzy niemieccy planują właśnie tu otworzyć Centrum Egzaminacyjne – cały egzamin jest w pełni finalizowany przez stronę niemiecką.
Dzień Świętego Marcina jest bardzo uroczyście obchodzony w Niemczech, dlatego nasze dzieci miały namiastkę tego, jakie tradycje towarzyszą mu u zachodnich sąsiadów.

Downloads