To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

23 stycznia 2020 r. Szkołę Podstawową nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile odwiedziło dwóch wyjątkowych gości - Albert Wieczorek i jego orzeł Zys

Albert Wieczorek jest sokolnikiem i opowiedział przybyłym na spotkanie uczniom klas 7-8 o ptakach drapieżnych. A opowiadać potrafi jak mało kto. Opowieścią o swojej pasji urzekł nas wszystkich.

Zys to orzeł przedni. To najsilniejszy z europejskich gatunków orłów. W locie osiąga prędkość do 160 km/h, a „nurkując” z dużej wysokości nawet 320 km/h!
To bardzo rzadki i zagrożony ptak, który w Polsce występuje głównie w Karpatach.

Dorosły orzeł przedni charakteryzuje się ciemnobrązową, jednolitą barwą upierzenia, którą osiąga dopiero w siódmym roku życia. Młodsze ptaki posiadają jasne plamy na skrzydłach, które zanikają z wiekiem. Samice są większe, bardziej okazałe i piękniej ubarwione, niż samce, co jest charakterystyczny wśród drapieżnych ptaków. Orły przednie posiadają doskonale rozwinięty zmysł wzroku. Długość ciała tych wspaniałych drapieżników waha się od 80 do 100 cm, natomiast masa – w przypadku samic - wynosi około 4,5 kg, z kolei mniejsze samce ważą około 3,5 kilograma. Orły przednie to wielkie i majestatyczne ptaki drapieżne, których rozpiętość skrzydeł sięga nawet 230 cm

W Ogólnopolskim Konkursie "Kuba i Przyjaciele" Fundacji Ludzki Gest Kuby Błaszczykowskiego. został jednym z trzech finalistów.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się się m.in.:

- co łączy orły z ludźmi?
- dlaczego ptaki drapieżne są zagrożone?
- czy potrafimy je chronić?

Organizator: Ewa Smęda

Back to top