30 marca 2019 roku odbył się XXVII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego o Złote Pióro Prezydenta Piły. Tematem przewodnim konkursowych dyktand był jubileusz 30-lecia Szkoły Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile, który stworzył superokazję do odświeżenia wspomnień oraz przywołania z zaułków pamięci ważkich wydarzeń związanych z charyzmatyczną patronką – królową Jadwigą i  historią szkoły.
W każdej grupie wiekowej wyłoniono uczniów wyróżnionych oraz tych, którzy zdobyli III, II i I miejsce. Zwycięzcy wszystkich poziomów wzięli udział w specjalnych dogrywkach, aby wyłonić Małego Mistrza Ortografii (z klas 3. i 4.) oraz Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego (spośród uczniów klas 5. – 8.).

Wyróżnienia wywalczyli:
‑ w poziomie klas 3. – Ksawery Daniel ze Szkoły Podstawowej  w  Falmierowie i Franciszek Muzioł z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Pile,
‑ w poziomie klas 4. – Maria Różewicka ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile,
‑ w poziomie klas 5. – Mateusz Knapik ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile i Anna Belka
ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią,
‑ w poziomie klas 6. – Jagoda Rujner  ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile i  Anna Mikołajewska ze Szkoły Podstawowej w Ujściu,
‑ w poziomie klas 7. – Jaśmina Kabacińska ze Szkoły Podstawowej nr 6  w Pile,
‑ w poziomie klas 8. – Julia Zubryj ze Szkoły Podstawowej nr 6  w Pile i Julia Glazik
ze Szkoły Podstawowej nr 1  w Pile,

III miejsce zajęli:
‑ w poziomie klas 3. – Adam Kotecki ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Pile,

‑ w poziomie klas 4. – Aleksandra Mądrzak ze Szkoły Podstawowej nr 11 w  Pile,

‑ w poziomie klas 5. – Jakub Mantaj ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile,

‑ w poziomie klas 6. – Mikołaj Hinca z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Pile,

‑ w poziomie klas 7. – Olga Kusz ze Szkoły Podstawowej w Śmiłowie,

‑ w poziomie klas 8. – Nikola Sprenger ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile.

Zdobywcami II miejsca zostali:
‑ w poziomie klas 3. – Oliwier Zygmunt ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile,
‑ w poziomie klas 4. – Martyna Celebańska ze Szkoły Podstawowej w Kaczorach,
‑ w poziomie klas 5. – Zuzanna Bujacz ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile,
‑ w poziomie klas 6. – Julianna Wróblewska ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile,
‑ w poziomie klas 7. – Paweł Bujacz ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile,
‑ w poziomie klas 8. – Krzysztof Kleszcz z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Pile.

Mistrzami Ortografii zostali:
‑ w poziomie klas 3. – Antoni Babij ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile,
‑ w poziomie klas 4. – Aleksandra Popławska ze Szkoły Podstawowej STO w Pile,
‑ w poziomie klas 5. – Weronika Szkodzińska ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Pile,
‑ w poziomie klas 6. – Kamil Kuczyński ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pile,
‑ w poziomie klas 7. – Nikola Biedroń ze Szkoły Podstawowej  w Kaczorach,
‑ w poziomie klas 8. – Marcin Łukasiewicz ze Szkoły Podstawowej STO w Pile.
To właśnie z tego grona – najlepszych z najlepszych - wyłoniono MISTRZÓW ORTOGRAFII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU PILSKIEGO A.D.2019
Jednak ta informacja pozostanie tajemnicą do 6 kwietnia 2019 r.
Tego dnia w Sali Miejskiej w Pile przy ul. Dąbrowskiego 6 odbędzie się VII edycja DYKTANDA 500 dla dorosłych mieszkańców Piły i regionu pilskiego, na którą serdecznie zapraszamy. Więcej informacji na ten temat na stronie www.dyktando.pila.pl.
Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród wszystkim laureatom i wyróżnionym XXVII Konkursu Ortograficznego Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego rozpocznie się o godzinie 11.30 wykładem prof. Andrzeja Markowskiego „Jak traktujemy polszczyznę, czyli postawy Polaków wobec języka ojczystego”.

Karolina Strógarek