W dniu 11 stycznia 2019 r. grupa teatralna „Maski” wystawiła w naszej szkole przedstawienie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Celem spektaklu było uwrażliwienie uczniów na problemy związane z byciem osobą niepełnosprawną.
W przedstawionej formie teatralnej zetknęły się dwa światy: świat baśni ze światem rzeczywistym. Brzydkie Kaczątko stało się symbolem osób na co dzień wyśmiewanych z racji swoich ograniczeń związanych z chorobą. Natomiast bohaterka wydarzeń realistycznych – Agatka, pokazała odbiorcom, że pomimo faktu poruszania się na wózku inwalidzkim, może również odnosić w życiu sukcesy. Inscenizacja ukazała także jak my wszyscy możemy wpływać na ulepszenie życia osób niepełnosprawnych poprzez tolerancję, pomoc i traktowanie ich na równi z innymi.
Warte zapamiętania są słowa, które padły w finałowej scenie spotkania Brzydkiego Kaczątka z Agatką : „ I Ty rozwiń swe skrzydła łabędzie, a dolecisz na nich wszędzie”, które mówią o tym, aby wierzyć w siebie i realizować swoje marzenia.
Zapytaliśmy aktorów, grających główne role, jak czuli się podczas utożsamiania z bohaterami.

Lena Pietrzak ( odtwórczyni roli Brzydkiego Kaczątka):
Grając rolę Brzydkiego Kaczątka czułam się dobrze, chociaż ciężko było pogodzić się z tym, że nie jest się kochanym. Nie jest fajnie, kiedy jest się poniżanym i nieakceptowanym przez innych.

Alicja Guzińska ( Agatka) :
Ciężko było poruszać się na wózku inwalidzkim tzn. skręcać, prowadzić wózek. Czułam się samotnie wiedząc, że inne osoby z klasy odrzucały mnie. Kiedy nadszedł moment, w którym koledzy i koleżanki okazali mojej osobie zainteresowanie, byłam szczęśliwa.

Finałem była piosenka o wymownym tytule: „Też chcemy być”, do której uczniowie klasy 2b przygotowali i przedstawili układ taneczny.
Jako twórcy przedstawienia, mamy nadzieję, że przesłanie w nim zawarte otworzy nasze serca na osoby potrzebujące.

Aleksandra Bębas, Katarzyna Idzikowska