To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

Czemu morze jest słone? Dlaczego ziewamy? Jak powstaje tęcza?
Jeśli nurtują Cię podobne pytania, to świetnie trafiłeś! Książka "Jak to działa? Natura" Patrycji Zarawskiej zawiera odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań z zakresu nauk przyrodniczych. Brzmi skomplikowanie? Ale tylko na pozór! W sposób jasny i prosty jest wyjaśnione to, co z pozoru wydaje się trudne. Pomagają w tym zabawne ilustracje oraz propozycje doświadczeń łatwych do wykonania w domu. Książka ta to kopalnia odpowiedzi na arcytrudne pytania!
Opowieści o tym, jak działa natura, wciągną Cię bez reszty. Dzisiaj mały tego przedsmak :)

DLACZEGO W MUSZLI SŁYCHAĆ SZUM MORZA?

W dużych muszlach, gdy je przyłożysz do ucha, faktycznie słychać miły szum. Ale czy to szumi morze? Podobny dźwięk, choć może nie tak ładny, usłyszysz, przykładając do ucha dowolne naczynie podobnej wielkości, przesłaniające swoim otworem prawie całą twoją małżowinę uszną. Prawie, a nie całą! To ważne, ponieważ jeśli całe twoje ucho zniknie w kubku czy filiżance, a jej brzeg przytkniesz do skóry głowy, szum całkiem zniknie.
Do muszli, podobnie jak do filiżanki czy do twojej małżowiny usznej, wpadają dźwięki z zewnątrz. A dźwięki to po prostu rozedrgane fale powietrza. Szmer wody płynącej z kranu to mała fala powietrza; huk wystrzału - duża. Takie fale, nawet maleńkie, będące cichymi dźwiękami, we wnętrzu muszli odbijają się od jej ścianek: raz, dwa razy i więcej, zależnie od tego, jak bardzo zakręcona jest muszla. I właśnie z tych nakładających się na siebie, pomieszanych odbić powstaje szum, który słyszysz w muszli.
Muszla łapie i lekko zmienia dźwięki ze swojego otoczenia, np. z twojego pokoju. Reszty dokonuje wyobraźnia, która podsuwa ci obraz falującego morza. Jeśli całkowicie zasłonisz otwór muszli, nie wpadną do niej dźwięki z zewnątrz i nie będzie szumu.

Gorąco zachęcam do kupna książki ( jest wiele jej rodzajów )

KUP KSIĄŻKĘ

Pozdrawiam Was wszystkich :)
Anna Rossa

Back to top