To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

W naszej bibliotece znajduje się magiczna skrzynka, która skrywa opowieści. Zamknięta przypomina walizkę. Ukryty jest w niej kamishibai, czyli papierowy teatr. W języku japońskim ,,kami” znaczy papier, a ,,shibai” to teatr. Kamishibai to forma przedstawienia historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych kartach, wsuwanych do drewnianej skrzynki z okienkiem, zwanej butai, która pełni funkcję sceny. Obrazy opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Karty mają zazwyczaj format A3. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się tekst, który jest czytany przez lektora, siedzącego przy teatrzyku. Jest on widoczny dla czytającego. Widzowie widzą prezentowane ilustracje, które zmieniają się jak slajdy.
My w domu również możemy zrobić kamishibai. Oto link z inspiracją do stworzenia własnego teatrzyku: https://www.tibum.pl/shop/kamishibai-do-pobrania. Zachęcam Was do tworzenia własnych opowieści i rysowania do nich ilustracji. Możecie też wykonać własne obrazki do już istniejących tekstów literackich.

Ewa Wyrzykowska

Back to top