To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

Jadwiga przyszła na świat w czasie, gdy jej ojciec, Ludwik Andegaweński, król Węgier i Polski, starał się o uznanie prawa jednej ze swoich córek do polskiego tronu. Przypadł on właśnie jej, choć była najmłodsza. 16 października 1384 została koronowana na królową Polski, miała wtedy 11 lat. Początkowo za małoletnią królową rządy sprawowali panowie małopolscy. Jadwiga została żoną Władysław Jagiełły. Jako dziedziczka tronu zajmowała równorzędne z mężem stanowisko w państwie. Skupiała na swoim dworze wiele uczonych. Była mecenasem Akademii Krakowskiej, której zapisała przed śmiercią swoje klejnoty i kosztowności. Świętą ogłosił ją papież Jan Paweł w 1997 roku.
LITERATURA DLA DZIECI ONLINE
Aktualnie Internet stał się formą prezentacji twórczości, a na stronie RCK w Pile pojawiła się nagrania online prezentujące czytane bajki dla dzieci.
Proponuję dzieciom wysłuchanie „Baśni o królowej Jadwigi i zielonej pile”, z książki autorstwa Edyty Kin pt. ,,Bajki o Pile”, nagrodzonej w konkursie literackim zorganizowanym przez Urząd Miasta Piły na 500 – lecie miasta.
W prezentowanej baśni zawarte są treści nawiązujące do wydarzeń z życia naszej patronki, a ilustracje do tekstu wykonała pani Bogusława Różańska - nauczyciel plastyki w naszej szkole i prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO.
Po wysłuchaniu zachęcam do wykonania własnej ilustracji do dowolnego wydarzenia zaprezentowanego w tekście.
Magda Riske

Back to top