To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

W sieci pojawiły się różne inicjatywy, w ramach których znani pisarze czytają swoje książki, a także udzielają odpowiedzi na pytania czytelników. Chciałabym Wam polecić działania, w ramach których znani literaci czytają książki dzieciom.
Stowarzyszenie Unia Literacka przygotowało wspaniałą akcję: ,,UL z książkami", czyli wyjątkowy wirtualny festiwal literacki. Ma ona na celu promowanie dostępu do kultury online. Codziennie o 18:00, pisarki i pisarze spotykają się z czytelnikami w mediach społecznościowych. W tygodniu odbywają się spotkania dla dorosłych, a w weekendy dla dzieci. Te skierowane do młodyszych czytelników są nazywane dobranockami literackimi. Wszystkie spotkania transmitowane są na profilach twórców.

4 kwietnia z czytelnikami na facebooku połączył się Grzegorz Kasdepke - znany i ceniony pisarz książek dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy, dziennikarz. Podczas spotkania przeczytał na żywo opowiadania, z dopiero co wydanej książki ,,Nutka. Najbardziej muzykalna pszczoła świata".
Natomiast 5 kwietnia 2020 roku w wirtualnym spotkaniu wzięła udział Joanna Olech - pisarka, ilustratorka, krytyk literacki. Autorka znana uczniom z książki ,,Dynastia Miziołków". Podczas spotkania pisarka pokazała najfajniejsze książki dla dzieci i młodzieży (0-14 lat) z minionych dwóch-trzech lat, ulubionych przez siebie autorów.
Wszystkie nagrania spotkań z pisarzami są dostępne na stronie Unii Literackiej: https://www.facebook.com/unia.literacka/. Zachęcam Was do ich obejrzenia oraz śledzenia weekendowych dobranocek literackich.

Polecam również udział w cyklu spotkań on-line ,,Czytanki na czasie" zorganizowanym przez Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki, gdzie pisarze czytają dzieciom fragmenty swoich książek. W okolicach godziny 13.00 na stronie fetiwalu jest przedstawiany pisarz, który zagości w waszych domach. Internetowe czytanie odbywa się o 19.00 na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal.

Ewa Wyrzykowska

Back to top