Drodzy Uczniowie!
Dzień 24 lutego 2022 roku zapisze się w historii na jej smutnych kartach. Jak już z pewnością wiecie, naszego wschodniego sąsiada, Ukrainę, spotkało nieszczęście. Tuż za naszą granicą rozpoczęła się wojna. To znaczy, że prezydent Rosji podjął decyzję o ataku na Ukrainę. Ludzie tam walczą i to jest niebezpieczne!

Martwimy się o nich, smucimy, ale też złościmy, bo wojna jest zła. Chcemy, żebyście wiedzieli, że możecie z nami o tym rozmawiać i pytać. Są w nas różne emocje. Ja też się boję. To naturalne. Kiedy słyszymy o wojnie, czujemy strach, bo nasz umysł odczytuje te informacje jako zagrożenie. To zrozumiałe. Wiemy jednak, że nie możemy tego przemilczeć.
Zastanawiałam się, co my społeczność naszej szkoły, możemy zrobić w tej sytuacji. Nie jesteśmy politykami ani żołnierzami. Jednak mamy siłę! W naszych małych czynach jest moc! Możemy okazać solidarność z Ukraińcami. Wśród Was są uczniowie, których ojczyzna jest w trudnej sytuacji. To Wasi koledzy i koleżanki. Uśmiech, miły gest tak wiele znaczą a nic nie kosztują.
Prezydent Piły, pan Piotr Głowski, przekazał w mediach społecznościowych i na stronie miasta, co planuje zrobić, aby pomóc Ukrainie. Myślę, że możemy dołączyć do tych akcji i dołożyć swoją cegiełkę.
Uczniowie z Samorządu wraz z opiekunami przygotowują gazetkę. Proszę Was o to, abyśmy ją wspólnie uzupełnili – Wasz list, ciepłe słowa, rysunek – to będzie nasz głos w tej sprawie.
Na holu przy wejściu zobaczycie pojemniki, do których będziemy zbierać żywność o przedłużonej trwałości. Potem zawieziemy to do magazynu. Stamtąd nasze dary trafią na Ukrainę do potrzebujących.
W klasie możecie sami opracować swoją koncepcję wsparcia mieszkańców Ukrainy. Może każdego dnia, ubierając się do szkoły, założycie coś w kolorach żółtym i niebieskim, może przygotujecie plakaty. Liczymy na Waszą pomysłowość.
Nauczyciele, wychowawcy, psycholodzy, pedagodzy, dyrektorzy naszej szkoły są gotowi do rozmowy z Wami. Jeżeli czujecie taką potrzebę, możecie podejść do każdego z nas.

W jedności siła!

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile - Aleksandra Goldstein