To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

Czy można pokochać małe bestie?

8 stycznia 2020 r. w bibliotece szkolnej SP11 im. Królowej Jadwigi zorganizowano wystawę pająków. opowiadał o nich Bartek Czajka z 7b. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem obejrzało ją ponad 250 uczniów z klas 5-8 pod opieką nauczycieli.

Bartosz, ma 14 lat, uczy się w SP11 im. Królowej Jadwigi w Pile.. Zapewne wielu z was Go zna, jednak nie każdy wie o Jego dosyć ekscentrycznym hobby. To co często nas przeraża, Jego fascynuje. Bartosz lubi małe zwierzątka, normalne? Pewnie.. ale Jego ulubieńcy są pokryci włosami i mają 4 pary nóg... Tak, interesuje się pająkami.
Na co dzień po szkole czas spędzia w O!ZOO w Pile. Pomaga przy pielęgnacji zwierząt egzotycznych.


Zadaliśmy Bartkowi kilka pytań?

N,Od kiedy interesujesz się pająkami?
B. Pająkami interesuję się od dawna, babcia 4 lata temu kupiła mi pierwszego pająka,

N: Skąd się wzięła ta fascynacja? Ludzie raczej lubią niegroźne i przytulne zwierzątka...
B: Bo to są niegroźne zwierzątka. Na początku zanim dostałem pierwszego pająka dużo na ten temat czytałem książek, Starałem się zgłębić wiedzę, aby stworzyć pająką jak najlepsze warunki rozwoju. W tym roku byłem współorganizatorem wystawy pt. „Zwierzęta egzotyczne” w UAM w Pile.

N: Twój pierwszy własny pająk?
B: Moim pierwszym pajakiem był Ptasznik kędzierzawy

N: Jak bliscy reagują na Twoje zwierzaki ?
B: Rodzina toleruje. to moje hobby, Bardzo lubię pająką robić zdjęcia. Dużo czasu spędzam w plenerze obserwując przyrodę.

N: Dlaczego właśnie pająki? Dlaczego są dla Ciebie tak interesujące?
B: Są to zwierzęta których reakcji nie da się przewidzieć, ptaszniki w dodatku są prawie ślepe. Rozróżniają tylko dzień od nocy a świetnie lokalizują pokarm. Działają instynktownie przez co można obserwować u siebie w domu naprawdę dzikie zwierzęta.

N: Zdarzyły się jakieś niebezpieczne sytuacje?
B: Tak, ugryzł mnie pająk.
B. Jednakże moda na popisywanie się pająkami powoli mija i zostają w tym tylko ludzie którzy po prostu to lubią.

Zanim kupisz pająka poczytaj o niebezpieczeństwie jakie może Ciebie spotkać. Nie wszystkie pająki są jadowite ale możesz być np. uczulony. Przestraszone mogą ugryźć. Uprzedzamy, że nie są dla uczulonych, ponieważ większość ptaszników oprócz jadu posiada na odwłoku włoski (obronne), które zaniepokojone zwierzę wyczesuje z odwłoka. Wbijają się w skórę człowieka, pieką, swędzą, mogą działać jak alergeny. Ugryzienia przestraszonego pająka nie należy lekceważyć. Nawet słaby jad gatunku uważanego za łagodny może przysporzyć kłopotów, bo przecież każdy organizm inaczej reaguje na truciznę.

Decyzja o posiadaniu jakiegokolwiek zwierzątka musi być przemyślana. Każde zwierze wymaga opieki i pielęgnacji.

Ewa Smęda

Back to top