To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

Gdy się Chrystus rodzi i na świat przychodzi,
Ciemna noc w jasności promienistej brodzi.


Aniołowie się radują.
Pod niebiosy wyśpiewują:
Gloria, gloria, gloria, in excelsis Deo!

W dniu 18 grudnia 2019 r. młodzież Szkoły Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile pod kierunkiem pani Ewy Smędy przygotowała inscenizację słowno-muzyczną pt. „Boże Narodzenie-tradycje i obrzędy”.

Boże Narodzenie to święto, które powoduje, że ciemne zimowe dni pięknieją i radośnie się rozświetlają. Cichną spory, panuje życzliwość, na twarzach dorosłych gości uśmiech, a na buziach dzieci pojawia się napięcie przed nadejściem świętego, który obdaruje je prezentami.
W Wigilię w każdym chrześcijańskim domu ubieramy choinkę. Ozdobione bombkami, łańcuchami drzewka- najczęściej świerk lub jodła - jest symbolem życia i odrodzenia się, a także narodzin Jezusa Chrystusa. W wigilijny wieczór z całą rodziną spożywamy uroczystą kolację zwaną również Wigilią. Przede wszystkim musimy pamiętać o ułożeniu sianka pod obrusem. Jest to nawiązanie do żłóbka, w którym na świat przyszedł Jezus,, a także symbol prostoty i skromności. Na zasłanym białym obrusem stole stawiamy proste, czyli bezmięsne dania. Potraw powinno być 12 – aby zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku, należy skosztować każdego z dwunastu dań.
W czasie świąt śpiewamy kolędy, które należą do klejnotów pieśni ludowej i religijnej.
Dzisiaj na pamiątkę tych wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat buduje się szopki i wystawia jasełki.

Gdy nadejdzie dzień Wigilii
i opłatek weźmiesz w ręce
chociaż jestem gdzieś w oddali
z Tobą będzie moje serce.

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Ci spokój i radość.
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje Ciebie pomyślnością i szczęściem.
Życzymy wszystkim najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia
Ewa Smęda

Back to top