Jednym ze sztandarowych haseł dydaktyki jest dziś dostosowanie szkoły do pozaszkolnych potrzeb ucznia. Ważne jest bowiem uczestnictwo w kulturze.

Biblioteka Gimnazjum od 2011 roku realizuje projekt edukacyjny pt. „Bliżej sztuki”. W  Galerii MS  przy Muzeum Stanisława Staszica w Pile gimnazjaliści uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez  pomysłodawcę i kuratora wystaw fotografika Wojciecha Beszterdę laureata wielu prestiżowych konkursów.
Galeria prezentuje fotografię, malarstwo, rysunek, grafikę, obiekty przestrzenne.
Opracowanie graficzne druków wystaw - Zofia Kawalec-Łuszczewska – laureatka wielu konkursów międzynarodowych Pani Zofia Kawalec-Łuszczewska oraz pan Wojciecha Beszterdę  byłi honorowymi gośćmi w murach naszej szkoły.

Bardzo Państwu dziękujemy za owocną współpracę.

Koordynator spotkań: Ewa Smęda